Szklane blaty kuchenne

Podczas projektowania i wykańczania kuchni warto pomyśleć i dłużej zastanowić się nad wyborem… blatu kuchennego. Każdy zwykle więcej czasu poświęca wyborowi odpowiednich frontów meblowych, a kluczową rolę, nie tylko jeśli chodzi o estetykę i wystrój kuchni, ale także o funkcjonalność, odgrywają blaty kuchenne.

Rodzaje blatów do kuchni

Blaty kuchenne mogą być wykonane z różnych rodzajów szkła i różnymi technikami. Najpopularniejszym sposobem jest zastosowanie szkła hartowanego, czyli tafli szklanych rozgrzanych do wysokiej temperatury po czym błyskawicznie ochłodzonych. Zwiększa to wytrzymałość tafli, która staje się po prostu odporniejsza.

Do obiektów gastronomicznych najodpowiedniejsze będzie szkoło zbrojone czyli takie, w które wtopiona została siatka metalowa. Dzięki zastosowaniu w szklanym blacie kuchennym siatki cała tafla jest odporniejsza, a w przypadku stłuczenia szkło nie rozpryskuje się lecz cały czas zachowuje swoją formę.

Najbardziej finezyjną i efektowną szklaną taflą na blaty jest szkoło klejone. Dwa blaty ze szkła skleja się razem, a pomiędzy warstwami umieścić można dekoracyjne elementy pasujące do wnętrza lub pomalować je w różnorakie wzory. Modne stały się również ostatnio szklane blaty z witrażami. Efekt jest wyjątkowy.

Zalety szklanych blatów kuchennych

Ostatnio szkło robi ogromną furorę. Czas najwyższy, by zawitało także do naszej kuchni. Szklane blaty kuchenne mają wiele zalet. Na pewno należą do nich trwałość, łatwość utrzymania takiego blatu w czystości, co wiąże się z utrzymaniem higieny, odporność na środki chemiczne, którymi możemy chcieć zdezynfekować powierzchnię blatu. Na tego typu powierzchniach w mniejszym stopniu rozwijają się bakterie. Kuchenny blat ze szkła jest także bardzo odporny na wysokie temperatury.

Wady szklanych blatów

Blaty ze szkła mogą łatwo ulec uszkodzeniu, np. zarysowaniu przy przesuwaniu przedmiotów po powierzchni. Ciężko nazwać to wadą, ale żeby blaty utrzymać w czystości należy wycierać je do sucha, żeby na powierzchni nie powstawały nieestetyczne zacieki.

Niestety, blaty szklane są jeszcze dość drogie, ale efekt osiągnięty dzięki nim, jest wart swojej ceny.